Edukacija o poučavanju o holokaustu u Državi Izrael!

Autor: Srednja Novi Marof, 17. 7. 2019.

Djelatnica Srednje škole Novi Marof, Maja Pribeg, profesorica povijesti i hrvatskoga jezika i književnosti sudjelovala je na edukaciji o poučavanju o holokaustu u Jeruzalemu od 3. do 10. srpnja 2019., kao jedna od dobitnika stipendije u organizaciji Ministarstva znanosti i obrazovanja i Yad Vashema – svjetskog centra za sjećanje na holokaust.

U program edukacije bila su uključena svakodnevna predavanja, radionice s naglaskom na metodologiju poučavanja o holokaustu i terenska nastava pod stručnim vodstvom, stoga su sudionici edukacije imali prilike razgledati grad Jeruzalem, posjetiti izraelske nacionalne parkove Masadu i Kumran i jezero Mrtvo more. Takav oblik stipendije namijenjen je učiteljima predmetne nastave u osnovnim školama, nastavnicima društvenih predmeta u srednjim školama te sveučilišnim profesorima i stručnjacima koji se aktivno bave edukacijom o holokaustu u Republici Hrvatskoj. Dobitnici stipendije koji su boravili u Državi Izrael upoznali su Yad Vashem, svjetski centar za sjećanje na holokaust u kojem se nalazi Muzej holokausta te memorijalna mjesta kao što su Dječji memorijal, Dvorana sjećanja, Muzej umjetnosti holokausta, Dolina zajednica, sinagoge i Međunarodna škola za izučavanje holokausta. U Jeruzalemu ih je primila veleposlanica Republike Hrvatske u Državi Izrael, gospođa Vesela Mrđen Korać, a imali su prilike upoznati i živuću svjedokinju holokausta, gospođu Lily Gombush, sadašnju izraelsku državljanku podrijetlom iz Hrvatske koja je preživjela boravak u koncentracijskim logorima Birkenau i Auschwitz. Cilj ovakve edukacije je istaknuti važnost obrazovanja u borbi protiv antisemitizma i različitih oblika diskriminacije u današnjem društvu.

« Veljača 2021 »

Srednja škola Novi Marof / Zagorska 23, 42220 Novi Marof / www.ss-novimarof.skole.hr / ured@ss-novimarof.skole.hr